آموزش

فول استک چه کسی است؟

معنی فول استک

قبلا به معنی فرانت اند و بک اند پرداختیم. همچنین در حد بسیار پایه به معنی و نقش نیز فول استک اشاره کردیم. اما لازم است تا توضیح اصولی و کاملی را در مورد فول استک ها ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

تعریف کلی

به زبان خیلی ساده، فول استک ها هم توانایی بک اند بودن را دارند. و هم توانایی فرانت اند بودن را و به نوعی آچار فرانسه برنامه نویسی هستند. این دست افراد میتوانند با تکیه بر توانایی های خودشان، یک وب سایت را بسازند و طراحی کنند.

رایج ترین گروه ها

فول استک ها را میتوان به گروه های مختلفی تقسیم کرد ولی از جمله محبوب ترین هایشان موارد زیر هستند.

Lamp Stack : این دسته به برنامه های : لینوکس، جاوا اسکریپت، پی اچ پی، آپاچی و مال اس کیو ال مسلط هستند.

Lemp Stack : این گروه به برنامه های: لینوکس، جاوا اسکریپت، پی اچ پی، انجین ایکس و مال اس کیو ال مسلط هستند.

Roby on Rails : این گروه به برنامه های : Roby، Rails، اس کیو لیت و جاوا اسکریپت مسلط اند.

Mean Stack : این گروه به برنامه های : MongoDB، اکسپرس، AngularJS ،Node.js و جاوا اسکریپت مسلط هستند

Django Stack : این گروه به برنامه های : پایتان و جنگو، جاوا اسکریپت و مای اس کیو ال مسلط اند.

مزیت ها

فول استک

اولیت مزیت وجود موقعیت های شغلی بی پایان برای فول استک ها است. شما به عنوان یک فول استک قادر خواهیم بود تا همیشه موقعیت های شغلی متنوعی را پیش رو داشته باشد.

درک بهتر: شما میتوانید جنبه های مختلف یک پروژه را بهتر درک کنید.

نقش مناسب : شما میتوانید هر موقع که بخواهید یک بک اند و یا یک فرانت اند باشید.

هزینه کمتر : یک شرکت با استخدام یک فول استک، در هزینه هایش صرفه جویی میکند. چرا که تنها به یک نفر به جای حداقل دو نفر نیاز خواهد داشت.

نقاط ضعف

کیفیت کار : در موارد زیادی یک فرد نمیتواند جای گروه های تخصصی را بگیرد. شاید یک فول استک نتواند کیفیت بالایی ارائه دهد.

دشوار است : اینکه در دو حوزه مختلف به فعالیت بپردازید بسیار مشکل و زمان بر است. حتی با وجود کسب مهارت در تمام زمینه ها، باز هم شما در یکی از آن ها بهتر از بقیه خواهید بود. اینکه صرفا در زمینه تخصصتان فعالیت کنید و یا همه کار بکنید نیز تصمیم دشواری است.

 

انتخاب با شماست

در نهایت، فول استک ها باید به زمینه های مختلفی ورود کنند و بر فرض مثال آن ها باید یک طراح خوب، یک مدیر و یک دی باگر خوب هم باشند. برای اینکه بتوانید یک فول استک برجسته باشید به زمان زیادی نیاز دارید. البته که برای انجام هر کاری به بهترین شکل، به وقت و هزینه بسیار نیاز است. این که شما قصد دارید یک حوزه را به صورت تخصصی دنبال کنید و یا یک فول استک شوید کاملا به خودتان مربوط است. در هر حال این خود شما هستید که ارزش کارتان را مشخص میکنید. کارفرما ها نیز باید یک چیز را قربانی چیز دیگر کنند. یا پروژه را به گروه ها و افراد متخصص می سپارند که در زمان کمتر با هزینه بیشتر و کیفیت بالا تر تمام میشود و یا صرفا با استخدام یک فول استک با کمترین هزینه پروژه را تمام میکنند. البته که میتوان از فول استک ها به عنوان مدیر پروژه و … نیز بهره برد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *